WPŁYW KWASÓW OMEGA-3 NA ZDROWIE ZWIERZĘCIA
Psy lub koty, podobnie jak ludzie, potrzebują w diecie pewnych konkretnych składników odżywczych, które powinny być dostarczane w karmie, w odpowiednich proporcjach. Do tych składników należą białka, węglowodany, witaminy, a także składniki mineralne i tłuszcze. Dostarczają one pupilom energii i wspomagają trawienie czy wzrost. W tym materiale zajmiemy się działaniem tłuszczy, a konkretnie tym, jaki jest możliwy wpływ kwasów omega-3 na zdrowie zwierzęcia. Są one istotnym elementem diety, bowiem organizm czworonożnego pupila sam ich nie wytwarza, ale potrzebuje do przeprowadzania procesów metabolicznych.
Występowanie
Choć termin ten pojawia się w wielu publikacjach na temat żywienia, to może powodować pewne wątpliwości, dlatego warto pokrótce go omówić.
Kwasy omega-3 to nienasycone, tłuszczowe związki chemiczne, które znajdują się w tłuszczach spożywczych. Te zaś powinny być uwzględnione w diecie, bowiem odpowiadają za przyswajanie i transportowanie pewnych witamin, których organizm zwierząt sam nie potrafiłby wchłonąć, np. witaminy A lub D.
Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być dostarczane pupilom w olejach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
Występują w olejach z:
- łososia,
- sardynki,
- śledzia,
- tuńczyka,
- karpia,
- sandacza
- czy wątroby dorsza.
Można ich dostarczać organizmowi również z olejów roślinnych, np. z siemienia lnianego.
Rola w odżywianiu - zdrowie
Nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 są istotne w procesie żywienia zwierząt, gdyż są jednym ze składników budujących błony komórkowe, które z kolei mają wpływ na ochronę komórki działaniem czynników chemicznych i fizycznych oraz regulują transport niektórych substancji.
Wytrzymałe błony komórkowe mogą wpływać na wytrzymałość naczyń krwionośnych, a w perspektywie na działanie układu krążenia oraz inne układy w organizmie, choćby kostno-stawowy, pokarmowy czy nerwowy.
Dieta zawierająca tłuszcze - kiedy?
O zdrowie pupili należy dbać przez cały okres ich życia. Tym bardziej, że kwasy omega-3 mogą być potrzebne na każdym etapie rozwoju, szczególnie w okresie prenatalnym, niedługo po urodzeniu oraz pod koniec życia.
Związków tych mogą także potrzebować zwierzęta aktywne, niezależnie od wieku, zwłaszcza psy, które regularnie biegają i muszą mieć do tego energię.