Producenci

Wpływ kwasów omega-3 na zdrowie zwierzęcia

Psy lub koty, podobnie jak ludzie, potrzebują w diecie pewnych konkretnych składników odżywczych, które powinny być dostarczane w karmie, w odpowiednich proporcjach. Do tych składników należą białka, węglowodany, witaminy, a także składniki mineralne i tłuszcze. Dostarczają one pupilom energii i wspomagają trawienie czy wzrost. W tym materiale zajmiemy się działaniem tłuszczy, a konkretnie tym, jaki jest możliwy wpływ kwasów omega-3 na zdrowie zwierzęcia. Są one istotnym elementem diety, bowiem organizm czworonożnego pupila sam ich nie wytwarza, ale potrzebuje do przeprowadzania procesów metabolicznych.

Występowanie

Choć termin ten pojawia się w wielu publikacjach na temat żywienia, to może powodować pewne wątpliwości, dlatego warto pokrótce go omówić.

Kwasy omega-3 to nienasycone, tłuszczowe związki chemiczne, które znajdują się w tłuszczach spożywczych. Te zaś powinny być uwzględnione w diecie, bowiem odpowiadają za przyswajanie i transportowanie pewnych witamin, których organizm zwierząt sam nie potrafiłby wchłonąć, np. witaminy A lub D.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być dostarczane pupilom w olejach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Występują w olejach z:

- łososia,
- sardynki,
- śledzia,
- tuńczyka,
- karpia,
- sandacza
- czy wątroby dorsza.

Można ich dostarczać organizmowi również z olejów roślinnych, np. z siemienia lnianego.

Rola w odżywianiu - zdrowie

Nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 są istotne w procesie żywienia zwierząt, gdyż są jednym ze składników budujących błony komórkowe, które z kolei mają wpływ na ochronę komórki działaniem czynników chemicznych i fizycznych oraz regulują transport niektórych substancji.

Wytrzymałe błony komórkowe mogą wpływać na wytrzymałość naczyń krwionośnych, a w perspektywie na działanie układu krążenia oraz inne układy w organizmie, choćby kostno-stawowy, pokarmowy czy nerwowy.

Dieta zawierająca tłuszcze - kiedy?

O zdrowie pupili należy dbać przez cały okres ich życia. Tym bardziej, że kwasy omega-3 mogą być potrzebne na każdym etapie rozwoju, szczególnie w okresie prenatalnym, niedługo po urodzeniu oraz pod koniec życia.

Związków tych mogą także potrzebować zwierzęta aktywne, niezależnie od wieku, zwłaszcza psy, które regularnie biegają i muszą mieć do tego energię.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl